Anasayfa > Haberler

Çanakkale Ruhu ve 15 Temmuz Çadırı Güngören'de

PLATONUNUN AÇILIŞI AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ TÜLAY KAYNARCA, GÜNGÖREN BELEDİYE BAŞKANI Ş. YÜCEL KARAMAN VE ÇOK SAYIDA VATANDAŞIN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Azur Organizasyon tarafından Çanakkale Zaferi`nin 102`inci yıl dönümü münasebetiyle Çanakkale ruhunu anlatmak ve 15 Temmuz`un yeni nesillere aktarılması ve yaşanılanların hafızalarda tazeliğini koruması amacıyla 15 Temmuz Şehitler Parkı`na kurulan içerisinde birçok etkinliğin yer aldığı platonun açılışı yapıldı. Çanakkale`den 15 Temmuz`a Uzanan Şanlı Destan platosunun açılışına AK Parti İstanbul Milletvekili Tülay Kaynarca, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, Kıbrıs Gazileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış Mehter takımının Çanakkale Türküsü ve birçok türküyü seslendirmesiyle başlarken, parkta toplanan çok sayıda vatandaşın ellerinde Türk bayraklarıyla mehter takımına eşlik etmesi renkli görüntüler oluşturdu. Kurdele kesiminin ardından platonun içerisini gezen Başkan Karaman ve beraberindeki heyet Çanakkale Savaşı`nı canlandıran askerleri izledi.

Çanakkale Savaşı sırasında meydana gelen olayların anlatılması ise vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 15 Temmuz gecesi yaşanılan olaylar ise “Dakika Dakika 15 Temmuz Darbe Girişimi” sergisinde anlatıldı. Sergide hain darbe girişiminin yaşandığı gecede TRT binasına girmeye çalışan askerlerden, TBMM`nin hasarlı görüntüsüne ve Güngören`deki 15 Temmuz nöbetlerine kadar birçok fotoğraf vatandaşlar için sergilendi. Özenle ve büyük emek harcanarak hazırlanan plato vatandaşların beğenisini kazandı. Ayrıca dönemin yemek menüsünde bulunan buğday çorbası da vatandaşlar için hazırlandı. Çanakkale Savaşı`nın askerler tarafından canlandırılması, o dönemin hikâyelerin anlatılması, sergiler ve sinevizyon gösterileri gibi birçok etkinlik 14 Nisan tarihine kadar 10.00-17.00 saatleri arasında vatandaşların ziyaretine açık olacak.

“Dedelerimiz Çanakkale`de bunu bize öğrettiler, bizim onlara layık olmamız gerekiyordu.”

Geçmişte yaşanan acıların unutulmaması ve bu acılardan ders alınması gerektiğini belirten Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman, “15 Temmuz bu ülkenin önemli bir dönüm noktasıydı. 15 Temmuzdaki şehitlerimiz gazilerimiz, ülkeyi kurtarmak için canları feda etmek üzere yola çıktılar ancak bazıları şehit oldu nurlandı bazıları gazi oldu uğurlandı. Niye çünkü bizim dedelerimiz Çanakkale`de bunu bize öğrettiler, bizim onlara layık olmamız gerekiyordu. Bu bağlantıyı biz eğer iyi kurabilirsek, bundan sonra bu gibi durumlar için hem ülkemizin gençleri hem yeni nesilleri ne yapacaklarını nasıl davranmaları gerektiğini bilir. Gerek yurt dışında cumhurbaşkanımızın fotoğrafını çizip alnına silah dayamaya cesaret edenler ne cesaret edebilir ne de Türkiye`nin büyüklüğü karşısında artık onu küçültmek için mücadele etmeye cesaret edebilirler diye düşünüyorum” dedi.

‘Böyle bir platonun herkese sunulması çok güzel’

Çanakkale Savaşı`nın askerler tarafından canlandırılmasının kendisini çok etkilediğini ifade eden Ömer Efe Dumankaya, ‘Çok güzeldi, babam da gazi onları görmek hoştu. Böyle bir platonun herkese sunulması çok güzel bir şeydi, herkes gelsin görsün’ diye konuştu.

’15 Temmuz`u da gayet güzel anlatmışlar’

Türk milleti için önemli olayların insanlara anlatılması adına yapılan çalışmaların önemine değinen Muharrem Altıntaş, “Çok harika, güzel Çanakkale`yi görmeyenlerin gidip görmesini isterim ve burada da güzel canlandırmışlar. 15 Temmuz`u da gayet güzel anlatmışlar, sağ olsunlar, var olsunlar. Ölenlerimize rahmet diliyorum, gazilerimize acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

Add comment